Adsense Nedir? Adsense İnternetten Para Kazanma

adsense nedir

Adsense Nedir?

Adsense, Google tarafından sunulan reklam hizmetidir. Adsense nedir sorusunu kısaca yanıtlamak gerekir ise işletmenizin internet sitesi için reklam verebileceğiniz gibi, kendi sitenize de reklam alabileceğiniz bir Google hizmetidir.

Adsense Hesabı Nasıl Açılır?

Adsense hesabı açmak için ilk olarak Google Adsense sitesine giriş yapmalısınız. Daha sonra sağ üst köşede bulunan başlayın butonuna tıklayarak adsense hesabı açma işlemlerine başlayabilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda internet sitesi adresinizi girin. Adsense açmak için kendinize ait gmail hesabını ve Adsense iletiler almak istiyorsanız bildirimi açın ve ya kapatın. Kaydet ve devam et butonuna tıklayarak gmail hesabınız ile giriş yapın ve gerekli bilgileri okuduktan sonra doldurup onaylayın. Adsense başvurunuz yaptıktan sonra Adsense hesabını açma işleminiz tamamlanmış olacaktır. Adsense reklam alma işlemleri için Adsense onaylanma sürecini beklemeniz gerekmektedir.

Adsense Ne Zaman Onaylanır?

Adsense onay alma süreci önceleri daha kolay iken 2018-2019 yıllarında Google tarafından Adsense onay süreci değiştirildi. Yeni Adsense onay alma süresi genel itibari ile bakıldığında 48 saat ile 7 gün arasında sürmektedir. Forumlarda Adsense onay alma hizmeti gibi başlıklara kanmamanızı öneririm. Sizler Google Adsense Politikalarını yerine getirdikten sonra siteniz tamamı ile onaylanacaktır zaten. Gizlilik Sözleşmesi, Çerez Kullanımı, İletişim sayfalarının sitenizde olması yeteri kadar özgün içerik olması sitenizin onaylanmasına yetecektir.

Adsense Ne Kadar Para Kazandırır?

Adsense ne kadar para kazandırıyor sorusu göreceli bir durum. Reklam yerleşimi, reklamların konumu sizin için ne kadar kazanacağınızı belirler. Yanlış yapılan reklam yerleştirmeler az kazandırır iken iyi kazandıran bir reklam düzenlemesi yapabilirsiniz. Bunlar sizlerin elinde olan bir durum. Aylık 20 TL de kazanabilirsiniz, 1000 TL de, 5000 TL de. Tabi fazla kazanmanız için sitenizin ziyaretçi sayısı fazla olmalı ki kazandığınız ücret fazla olsun. 1000 gösterime ortalama 20 tıklama ile 2 TL de kazanabilirsiniz, 1000 gösterime 100 tıklama ile 10 TL de.
Not: Sayılar örnek amaçlı verilmiştir reklam yerleşimi, tıklanma ve gösterime göre değişkenlik gösterebilir.

Adsense Gösterim Başına Ne Kadar Veriyor?

Adsense gösterim başına para kazanma değişmektedir. Adsense de görmüş olduğunuz BGBG nedir aklınıza takıldı ise tam olarak gösterim başı ücreti anlamına gelir. Reklamların gösterim sayısına göre Adsense ile para kazanma ücretleri değişmektedir. Gösterimden fazla tık almanız durumunda fazla para kazanırken, az tıklama alırsanız ise az ücretlere talim etmek zorunda kalırsınız.

Adsense Kodu Nereye Eklenir?

İlk onayda verilen kodlar <head> ile </head> kodları arasına eklenmelidir. Onaylandıktan sonra oluşturduğunuz reklam kodlarını nereye ekleyeceğiniz ise Google Adsense Politikalarına uygun şekilde size kalmıştır.
google adsense

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Reklam yerleşimleri, sizlerin ne kadar para kazanma gerçekleştireceğinizi belirler. Reklam yerleşimleri doğru yapılması para kazanma açısından oldukça önemli bir konudur.
Önerilir:
  • Sitenizin mobil sürümüne kesinlikle altta sabit bulunan reklam eklemeyi düşünmelisiniz. En çok kazandıran reklam türü mobil sabit menü reklamlarıdır. Burada dikkat etmeniz gereken ise bu reklama Adsense Politikaları gereği kapanma butonu eklemelisiniz.
  • Sidebar yani yan menünüzde en üstte bir görüntülü reklam eklemenizi öneririm. En çok kazandıran reklam türlerinden bir diğeridir. Zira mobil de her makalenin altında yer alırken masaüstünde en çok göz önünde bulunan reklam türünden para kazanma miktarlarınızı yükseltebilirsiniz.
  • Adsense bağlantı reklamları yani buton şeklinde olan reklamların doğru bir yerleşimi ile yüksek para kazanılabilir. Sitenizde makale resimlerinin hemen altında ya da makalenizin altında değerlendirebilirsiniz.
  • Son olarak eşleşen reklamlara değineceğim. Yeni başvuru yaptı iseniz bu açık olmamaktadır. Daha çok popüler sitelerde aktif olur ve kategorilerde benzer yazılar içerisinde reklam gösterimi şeklinde olmaktadır.
Önerilmez:
  • Daha fazla para kazanmak için fazla reklam eklemeyin. Siteye ortalama bir sayfada iyi yerleştirilmiş 3 tane reklam kodu yeterli olmaktadır.
  • Site başlığının hemen altına büyük boyutlu görüntülü reklamlar eklemeyin. Masaüstünde iyi bir görüntü sunarken mobilde içerikleriniz aşağıda kalmaktadır.
  • Popup açılan tam ekran reklamlar önermiyorum. Hem kullanıcılar rahatsız olup sitenizden çıkarak hemen çıkma oranlarını düşürmektedir hem de kazançlarınızı olumsuz etkilemektedir. Sitede gezinirken ben olsam o reklamı istemezdim. Siz ister miydiniz? Tabi bu sitelere göre farklı kazançlar getirebilir. Kullanıma bağlı bir reklam genelde tercih edilmez.
  • Menülerinize benzeyen bağlantı reklamları kullanmayın. Siteniz adsense politikalarına uymazsanız adsense ban yiyebilirsiniz.

Adsense Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Adsense ödemeleri minimum 200 Türk Lirası olunca alınmaktadır ve adsense ödemesi ayın 21’i ve 26 arasında banka hesabına yapılır.

Adsense Hesabım Neden Banlandı?

Adsense ban sebepleri oldukça fazladır. Bunu adsense neden ban yedim diyerek düşünüp adsense şartlarına bakarak bulabilirsiniz. Adsense ban aldıysanız ban kaldırmak için itiraz edebileceğiniz gibi itiraz sürecini beklemelisiniz. Olumlu ya da olumsuz size geri dönüşü Google yapacaktır.

Hiç yorum yok: