Adsense Geçersiz Trafik Tıklamaları Engelleme

adsense geçersiz tıklama engelleme
Sitenizde bulunan ve gelirlerinizi sağlayan adsense reklamları bazen geçersiz tıklamalara maruz kalabilmektedir. Bunu bazen bilmeden kendiniz yapabildiğiniz gibi bazen ise sizin gelir kazanmanızı istemeyen kişiler yapabilir. Adsense reklamları yayında olan site hesabı genel olarak neden devre dışı bırakılır bunu kısaca en çok karşılaşılan madde ile açıklamak gerekirse: Reklamları kendiniz birden fazla kere tıklama sonucu, spam yani geçersiz trafik tıklamaları sonucu, sitenin adsense politikalarına uymaması sonucu vb. sebepler ile adsense hesabınız kapatılabilir. Bizim burada değineceğimiz nokta ise siz tıklamamanıza rağmen adsense reklamlarınızı hedef alan spam trafikler. Bunun başlıca sebebi, organik trafik diye tabir edilmekte olan Proxy girişli trafiklerdir. Bu gibi yöntemleri kullanmanız yarardan çok zarar getirecektir. Jingling, Traffic Spirit, Hitleap, 10khits gibi organik trafik sağladığını sandığınız yazılımlar aslında sunucular kiralanarak bu sunuculardan sitelerinize farklı ip numaraları ile girişler sağlar. Böyle trafikleri Google gibi arama motorları kolay bir şekilde algılayabilmektedir. Özellikle adsense için sıkı bir trafik denetlemesi yapılmaktadır. Reklam veren kişilerin geçersiz tıklamalardan mağdur olmamasına bu konuda dikkat edilmektedir.

Geçersiz Trafikten Gelen Tıklamalar Nasıl Engellenir?

Sitenize sizin bilginiz haricinde Analytics de geçersiz trafikler saptamış olabilirsiniz. Bunlar genel manada bilindik IP numaralarından gelen trafiklerdir. Bu trafiklerden gelen zararlı gösterimler ve tıklamalardan korunmak için IP engellemesi yapabilirsiniz ama tek tek IP filtrelemesi yapmak işi zorlaştıran ve zaman alan bir uygulamadır. Bu yöntemi eledikten sonra size yararlı olabilecek bir bilgi vereyim. Neden IP engelleme ile uğraşarak zaman kaybı yaşıyorsunuz? Reklamlarınızı tıklamasını saydırın. Evet, reklamları tıklamayı saydıracaksınız. Sitenize ekleyeceğiniz ufak bir kod yardımı ile geçersiz trafikten gelen tıklamalara karşı reklamları koruma altına alacaksınız ve 3 kereye kadar tıklamaları sayacak. Spam bot ve spam trafiklerden arka arkaya gelen tıklamaları engelleyerek reklamlarınızı koruyacak.
İlk olarak aşağıda bulunan kodu kopyalayın.
<script type='text/javascript'>
//<![CDATA[
function downloadJSAtOnload(){var e=document.createElement("script");e.src="https://cdn.jsdelivr.net/gh/qxomer/reklam@master/reklam.js",document.body.appendChild(e)}window.addEventListener?window.addEventListener("load",downloadJSAtOnload,!1):window.attachEvent?window.attachEvent("onload",downloadJSAtOnload):window.onload=downloadJSAtOnload;
//]]>
</script>
Daha sonra sitenizde </body> etiketinin hemen üzerine ekleyerek, kaydedin.

Reklam Koruma Kodu Nasıl Çalışır?

Adsense reklamları aynı IP numarasına sahip bir kullanıcı tarafından tıklama etkinliklerinden kaçınır. Bir kişi tarafından sitenizde bulunan reklamları birden çok tıklama gerçekleşmeye başlaması anında reklamları otomatik olarak tek tık sayarak adsense politikalarına uygun şekilde reklamlarınızı korumaya alacak. Bu da sitenizde reklamları hedef alan saldırılara karşı bir nebzede olsa koruma sağlar.
Diğer bir yöntem ise adsense reklamların yüklemesini ertelemektir. Bu erteleme ile hem sitenizin hızlı açılması bakımından yarar sağlar iken hem de geçersiz tıklamalara karşı koruma sağlarsınız. Sitenizin trafik programlarına karşı hedef olmalarına karşı ek korunma yöntemidir. Geçersiz trafik sağlayan programlar mantıkları gereği sitede gezinemezler. Yani aşağı inemez sitenin ilk açıldığı şekliyle olduğu gibi dururlar. Linkleri ilk baştan tarayarak otomatik olarak ilk bulduğu linklere tıklayarak gezinirler. Bunlarda genelde sitenin menüde bulunan linkleridir. Gezinemedikleri için aşağı inme sağlayamazlar ve google adsense reklamları yüklenemez. Bu konu için ayrıca bir makale ekleyip buraya link bırakacağım.
Güncelleme: Adsense Reklamlarını Geç Yükleme makalesi eklendi.