Cep Telefonlarında 3 Önemli Arıza ve Çözümleri

cep telefonu arızaları
Teknolojinin ilerlemesiyle beraber telefonlar hayatımızda daha çok yer edinmeye başladı. Birçok alanda bize kolaylıklar sağlamakta olan cep telefonlarımız kendileriyle beraber bazı zorlukları da getirebilmektedir. Olabildiğince korumaya çalıştığımız dokunmatik telefonlarımızın başına bazen olmadık işler gelebiliyor. Bu makalemizde sizler için en çok karşılan üç soruna değindik. İşte başımıza gelen o talihsiz üç olay:

Cep Telefonunun Suya Düşürülmesi

Cep telefonun suya düşmüş ise yapmanız ilk gereken işlem telefonunuzu sudan çıkarır çıkarmaz kapatmalısınız. Takılı olan bataryadan çalışması durumunda güç alabilir ve daha çok arızaya sebebiyet verebilir. Kapattıktan hemen sonra bataryasını çıkarın ve gözle görülür yerlerini kâğıt havlu, mendil ya da kuru bir bezle hemen kurutun. Bazen hemen aklımıza olmadık yerde saç kurutma makinesi gelebiliyor. Bunu kesinlikle yapmamanız tavsiye edilir. Telefonunuza yakın tutmanız ve fazla ısınması durumunda iç mekaniğine zarar verebilirsiniz. Kuruladıktan sonra cep telefonunuzu bir poşete koyduktan sonra ağzı kapalı bir kavanoz vb. içinde pirinç bulunan ve hava almayacak bir kabın içine telefonunuzu koyup ağzını kapatınız. Bir ya da iki gün duran telefonunuz nem ve suyunu pirinç çektikten sonra telefonunuzu çıkartabilir ve şarja takıp kontrol edebilirsiniz.

Cep Telefonu Batarya Arızası

Cep telefonlarının bataryalarının genel ömür süresi ortalama iki yıla yakındır. Olmadık anda gelişebilecek batarya şişmesi ya da bataryadan sıvı gelmesi durumunda batarya tehlikeli olabilmektedir. Bu söylenilen nadir de olsa orijinal markalarda olabilirken genel bakımda yan sanayi diye tabir ettiğimiz, merdiven altı üretimlerde gerçekleşmektedir. Bataryanızda bu sorunlar olması durumunda yapabileceğiniz en doğru işlem yenisi ile değiştirmektir. Şişmiş ve ya zarar görmüş batarya telefonunuza zarar verebileceği gibi sizin de hayatınızı tehlikeye atabilir.

Cep Telefonu Dokunmatiğinin Bozulması

Dokunmatik bozulması durumunda ise bazen bastırınca düzelir diye düşünüp ani baskı yapabiliyor ve ya telefonu kendimiz sökebiliyoruz ama bunlar teknik bilgi gerektiren durumlardır. Bilginiz olmaması durumunda telefona daha çok zarar verebilirsiniz. Bazı arızalar ufak işlemlerle düzeltilebilmektedir ama günümüzde genel olarak telefonlar buna müsaade etmemektedir. Bu durumda yapmanız gereken en doğru işlem garantisi var ise garanti kapsamında cep telefonunu onarıma vermek eğer yoksa daha cüzi miktarlar ile onaran cep telefonu tamircisi ile iletişime geçmek en doğrusudur.