Fırın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

fırın çeşitleri
Birbirinden güzel yemeklere soframızda yer vermeyi seviyoruz ve bu yemekleri pişirme evresinde ocağın yanı sıra fırın da bize yardımcı oluyor. Peki, fırın alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte, “Fırın alacağım.” diyenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir fırın seçimi yapmak için dikkat etmesi şart olan kriterler:

Hangi Fırın Çeşidini Almalısınız?

Fırınları incelemeye başlamadan önce fırın çeşitleri ve özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız, doğru bir seçim yapabilmeniz için size yardımcı olabilir. Peki, fırın tipleri nelerdir?
Set Üstü Fırın: Mini fırın olarak da bilinen set üstü fırınlar, ekseriyetle mutfakta yeterli alanı olmayanlar tarafından seçenek ediliyor. Başka bir deyişle bir alana konumlandırıp dilerseniz pişirme esnasında yerini değiştirebileceğiniz bir ürün arayışındaysanız mini fırınları seçenek edebilirsiniz.
Ocaklı Fırın: Normal olarak fırın olan ve üzerinde bir de ocak bulunmakta olan bu ürünler hem fırın hem de ocak ihtiyacınızı karşılayabilir. Solo fırın olarak da bilinen bu çeşidin boyutu büyük olduğundan ve tabana yerleştirilmesi gerektiğinden, fırını konumlandıracağınız noktanın ölçülerini kontrol etmenizi öneririz.
Ankastre Fırın: Özel olarak oluşturulmuş bir oyuğa yerleştirilen ankastre fırın, son senelerde bolca tercih edilen fırın tiplerinden birisi oldu. Hem mutfak dekorasyonunuza katkı sağlamakta olan hem de daha gelişmiş teknolojilerle donatılmış bir fırın almak istiyorsanız eğer ankastre fırınları tercih edebilirsiniz. Ayrı olarak ankastre fırının yanında diğer ankastre ürünler ile mutfağınızın şıklığını katlayabileceğinizi de anımsatalım.
Mikrodalga Fırın: Evet, mikrodalga fırınları da fırın tipleri içerisinde sayabiliriz; zira genel görüşün aksine bu fırınlar yalnızca yemek ısıtmakla kalmıyor. Mikrodalga fırınlar sayesinde balık, makarna gibi pek çok yemeği de kısa müddette yapabiliyorsunuz.

Hangi Teknolojiye Sahip Fırın?

“Fırın seçerken nasıl seçenek yapılmalı?” sualinin yanıtları arasında netlikle teknolojik özellikler de var! Bu teknolojik özelliklere değinmeden önce fırın tipi ve kapasitenin yanı sıra fırın özelliklerinin de fırın ücretleri ile ilgili belirleyici bir öğe olduğunu not düşelim.
Pişirme Teknolojileri: Fırının sahip olduğu işlevler ve değişik pişirme teknolojileri, hem lezzetli yemekler pişirmeniz hem de farklı yiyecekleri pratik bir şekilde yapabilmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Hızlı ön ısıtma ya da ansızın fazla yemeğinizi aynı anda pişirme gibi ana pişirme özelliklerinin yanında yoğurt yapma, ızgara işlevi vb. teknolojik özellikleri incelemek de fırın alırken dikkat faktörüz gereken hususlardan olmalıdır. Ayrı olarak elektrik izolasyonunun iyi olduğu, kapak açmadan da yemeğin pişip pişmediğini görebileceğiniz fırınlar da size enerji tasarrufu konusunda yardımcı olabilir. Sözgelişi daha önceki tip fırınlardan olan davul fırınlar, cam kapaklı olmadıkları için ancak kapak açıldığında yemeği görebiliyordunuz. Bu da fırının içerisindeki ısının kaybolmasına kapı aralıyordu.
Kolay Temizlik Sağlayan Teknolojiler: Bir fırını ne kadar temiz kullanırsanız kullanın, pişirme sırasında fırınınızın içerisine yağ ve yemek kalıntıları sıçrayabilir ve lekeler kalabilmektedir. Kolay temizlenebilir cam kapaklar, buhar ile temizleme işlevi, yağ emici filtreler gibi teknolojik özellikler ise fırın temizliğini kolaylıkla yapmanız ve vakitten tasarruf faktörüz konusunda size yardımcı olur.

Hiç yorum yok: