Powerbank Satın Alırken Bunlara Dikkat!

powerbank tavsiyeleri

Powerbank, elektrikli şarj edilen telefon, akıllı bileklik, hoparlör vb. teknolojik aletlerin elektrik olmadığı ve ya şarj edemediğiniz esnada yedek olarak yanınızda zor durumlarda elektronik şarja ihtiyaç duyan aletlerini şarj etmeye yarayan bir aparattır. Halkımızca “Taşınabilir şarj aletleri” olarak bilinen bu aparat sayesinde yolculuk esnasında ve elektrik kesintisi gibi zor durumlarda ihtiyacınız olan şarj dolumunu sağlayabilirsiniz.
Taşınabilir şarj cihazları almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. İhtiyaçlar doğrultunuz doğru seçim yapabilmeniz için sizlere powerbank hakkında biraz bilgiler vereceğim.

maH Nedir?

Bataryaların dolumları elektrikler ile sağlanmaktadır ve elektrikte akımın değeri ise Amper’dir. 1 Amper ise 1000 mA’e denk gelmektedir. Taşınabilir şarj cihazlarında bu değer ise maH olarak geçmektedir yani saat terimide eklenmektedir. Bu değerin yükselmesi demek bataryanın kapasitesi artması demek olurken ağırlığını da eşit olarak artırması anlama gelmektedir.
Örnek vermek gerekirse; 4000 maH bataryaya sahip telefonunuzu 3 kere şarj etmek için 12000 maH değerinde bir powerbanka ihtiyacınız vardır. Burada belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise 12000 maH değerindeki bir powerbankın telefonu 3 kere tam dolum yapmayacağıdır. Şarj esnasında belirli bir miktarda dolum esnasında güç kaybı olabilmektedir ve bu sebepten dolayı 4000 maH bataryası olan telefonunuzu 12000 maH değerindeki bir powerbank 2.5 ila 2.75 arasında şarj edebilmektedir.

Güç Girişi ve Çıkışı

Powerbank aldığınızda dikkat etmeniz gerekenler arasında bir diğer husus ise güç girişi ve çıkışı değerleridir. Bu değerler her powerbank’ta değişebilmektedir. 1A, 2A, 3A gibi değişik değerlere sahip olan powerbankların değerlerini telefonunuzun güç ihtiyacına göre almanız önemlidir zira yanlış amper değerlerinde taşınabilir şarj aleti alırsanız şarj cihazının çok geç dolması ya da telefon gibi şarja ihtiyaç duyan aletlerin şarj olmasını gücü yetmeyen ve ya çok geç şarj eden bir powerbank sahibi olabilirsiniz. Geneline bakıldığında standart olarak satılan powerbanklar 5V ve 2A gibi değerlere sahip olmaktadırlar.

Şarj Etme Hızı

Önceki maddede belirtmiş olduğumuz gibi 4000 maH değere sahip bir telefonu 1A ile 4 saat gibi bir süre beklemeniz yanında şarj etme güçlüğü çekebilirsiniz. 2A ile ise standart bir dolumu yakalayabilirsiniz. Bu konuda en doğru seçimi yapabilmeniz için size yardımcı olacak olan telefonunuzun orijinal şarj aletidir. Telefon vb. hangi aleti şarj etmek istiyorsanız şarj aletinin üstündeki amper değerlerine bakarak powerbank seçiminizi yapmanız yararınıza olacaktır.

Adaptörün Kalitesi

Adaptör kalitesini belirlemek dıştan oldukça zordur ama bilinmiş markaların adaptörünü, powerbankını almanız durumunda böyle bir ihtiyacı araştırmanıza pek gerek duyulmuyor. Standart kalitelerde üretimler yaptıkları için. Bilinmeyen markaları alıp hem şarj ettiğiniz cihaza zarar verip hem de kendinizi riske atmanın anlamı yoktur. Xiaomi, Sony, Asus, Samsung gibi markaların powerbankları rahatlıkla alınabilir ama ihtiyaç doğrultusunda seçilmesine de ihtiyaç vardır.

Güvenlik

Powerbanklar yanınızda taşıdığınız içinde enerji depolu olan bir aygıttır. Güvenli kullanımın her zaman sizin açınızdan faydası bulunmaktadır. Riskli kullanımlar can güvenliğini tehlikeye atılabilir. Aldığınız powerbankın koruma devrelerinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Hiç yorum yok: