Telefon Sıvı Soğutma Nedir, Nasıl Çalışır?

telefon sıvı soğutma
Günümüzde telefonlar hız kaybetmeden sürekli olarak yeni bir özelliğe sahip oluyor. Bunlardan birisi de günlük hayatımızda kullandığımız bilgisayarda da kullanılan sisteme benzer olan sıvı soğutma sistemi. Kullanmış olduğum telefonlara aşırı yüklenmeler sonucunda ısınma problemleri yaşayabilmekteyiz. Özellikle ağır uygulama ve oyunlar kullandığımız esnada telefonlarımız aşırı bir şekilde ısınabilmektedir. İşte burada karşımıza teknolojik olarak yeni olarak yaygınlaşmaya başlayan sıvı soğutma sistemi çıkıyor.
Günümüzde kullanmış olduğumuz akıllı cep telefonları CPU ve GPU olarak son 10 yıl içerisinde aşırı bir şekilde gelişim göstermiştir ve bu sürekli olarak güncellenerek ilerlemektedir. Cep telefonların gelişmesi ile beraber yazılımcılarda uygulamalarını telefonlara uygun olarak geliştirmeye başladılar ve bu telefonlarda aşırı güç harcamasına ve bununla birlikte de ısı problemlerine neden oldu. Donanımı soğuk tutma amacı için ise telefon üreticileri yeni yöntemlere başvurdular. Bununla beraber ise sıvı soğutma sistemleri telefonlarda da gün yüzüne çıkmaya başladı. Ancak akıllı cep telefonlarında sıvı sistemi fikri bilgisayardan alınmış olmasına rağmen bilgisayar gibi bir sisteme sahip değildir. Çünkü içerisinde gerçekten de akmakta olan bir sıvı bulunmamaktadır. Karşımıza Galaxy Note 9 ve Pocophone ile çıkan bu sistemler ancak ilk olarak sıvı soğutma sistemine sahip sistemler değiller çünkü Samsung’un üretmiş olduğu Galaxy S7’de bu sisteme sahipti.

Akıllı Cep Telefonlarında Su Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?

Samsung’un Galaxy S7 modeli olan cep telefonlarında çipleri soğutmak amacıyla ısıyı CPU uzaklaştırmakta olan bakır yapıya sahip olan termal ısı boruları bulunmaktaydı. Bu işlem ile Samsung akıllı cep telefonlarda sıvı soğutma sistemlerinin temellerini attı. Tüpün içerisinde az miktarda sıvı bulunsa da boruların açılması sonucu görünecek miktarlarda bir sıvı yoktur.
Akıllı cep telefonlarında sıvı yani su ile soğutma işlemleri bilgisayarlardaki gibi sürekli sıvının gezinerek ve soğutulması gibi değil yoğuşma sistemi ile çalışmaktadır. İşlemcinin ısınması esnasında CPU soğuk tutulması amacıyla sıvı buharlaşmaktadır. Daha sonra bu buhar borunun ucu olan kısıma gider ve burada soğuk hale dönmesi yani sıvı halini alması ile beraber geri döner. Bu sistem ile telefon sistemi hızlı bir şekilde ve yüksek miktarlarda soğutulabiliyor.
Ancak Samsung’un yaptığı bu teknoloji ile yetinmemiş ve Note 9 modelinde kullanmış olduğu “su karbon soğutma sistemi” ile bu teknolojisini bir adım daha ileri taşımıştır.
Note 9 sistemlerinin gelişmesi ile beraber daha yüksek ısılar ortaya çıkacağı için Samsung’un böyle bir teknolojiye ihtiyaç duyması büyük olasılıklar arasında tabi ki. Yeni yapmış olduğu sıvı soğutma sisteminde ısı borularını daha da genişletmiştir ve ısıyı daha iyi soğutmak için iki ısıl yayıcı arasında bulunan kısma bakır tabaka eklemiştir.
Genel itibari ile telefonlarda kullanılan sıvı soğutma sistemleri bu yapılara sahiptirler. Karmaşık ve değişik yapılar kullansalar da temelleri buna dayanmaktadır.

Hiç yorum yok: