Televizyon Alırken Bunlara Dikkat Edin!

televizyon özellikleri

TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eviniz için güzel bir televizyon seçmek istiyorsunuz ve en iyisi olsun istiyorsanız. Televizyon alırken dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki ne kadar bütçe ile hangi TV almalısınız ve ihtiyacınız olan TV hangisi bunu ilk olarak cevaplamalısınız. Küçük bir mutfak için kibar küçük bir televizyon yeterli olabilmekteyken, büyük salona sahipseniz büyük ekranlı bir TV, aktif internet kullanıcı iseniz Smart özellikli gibi TV’ler seçmelisiniz. Smart mı? LCD ya da LED mi? Hertz, Pixel, Curved Nedir? Gibi bir çok özelliklerle karşılaşacaksınız ve sizler için elimden geldiği kadar bu konular hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

TV Alırken Bilinmesi Gereken Teknik Kavramlar

1-Smart TV (Akıllı TV) Nedir?

Smart TV’ler internetin aktif olarak kullanılmaya başlanması ile beraber hayata geçmiş çok özellikli televizyon modelleridir. Wi-fi ile internet bağlantısı kurabilir, Youtube gibi bir çok uygulamaları kullanmanın yanında; filmler, videolar izleyebilirsiniz.

2-LCD ve Plazma TV Nedir?

LCD TV’ler içerisinde LED TV’leride barındıran bir görüntü grubu iken, plazma ise diğer gruptur. Yani TV Görüntü tiplerine bakacak olur isek Plazma ve LCD TV olarak sınıflandırmamız doğru olacaktır. LCD TV’ler sıvı kristal modüllere bağlı olarak çalışırken değişime uğramış olan LED TV’ler ekranın arkasında bulunan LED ışıklardan güç alarak görüntüyü sağlamaktadır. Plazma televizyonlar ise iyonize gaz bulunduran elektrik sistemleri ile görüntüyü sağlamaktadır. Plazma TV’ler daha net görüntü sağlayabilmekte olmalarının yanında tasarruflu olmayışları açısından yanlarında dezavantajda getirebilmektedirler. LCD TV’ler tasarruf ve performans açısından daha iyi olabilmekteyken LCD TV’nin grubunda sayabileceğimiz LED TV’ler ise daha tasarruf sağlayabilmekte ve daha net görüntüler sunabilmektedirler.

3-LED TV Nedir?

LED TV Sistemleri ekran paneli arkasında bulunan LED aydınlatmalar aracılığıyla likit kristaller aracılığıyla görüntüyü sağlayan görüntü panel tipleridir. LED Aydınlatma desteklemesi sayesinde daha net görüntüler sunabilmektedir.

OLED TV Nedir?

LED TV’nin içinde bulunan bu grup LED TV’lerin eksikliklerini gidermek için çıkarılmış bir sınıftır. Her pikselin kendini aydınlatma mantığına dayalı olarak üretilmişlerdir ve LED televizyonlara göre avantajları ise mutlak siyah görüntü üzerinde ayrımı sağlayabilmesidir. LED televizyon kadar parlak olmayan OLED televizyonlar yüksek kontrast ve izleme açıları sağlayarak avantaj sağlamaktadır.

QLED TV Nedir?

LED TV Kadar parlaklar sağlayabilirken QLED TV’ler ise olabildiğince fazla renk yelpazeleri sunabilmektedirler. OLED ve LED TV’ye oranla güzel renkler sunabilmekte iken OLED TV kadar seçici siyah renk sunamamaktadır.

Curved TV Nedir? Diğer Televizyonlardan Farkları Nelerdir?

Televizyonu tam karşıma alırım ve sadece eşimle ya da kendim izlerim ben gerçekliğe ve odağa önem veririm derseniz CURVED TV’ler size göre bu televizyon sınıfları aslında halk arasında bilinen kavisli televizyonlardır. Geniş salonlarda yan taraftan izleme sıkıntısı yaşatabilirken, orta ve küçük salonlarda güzel izlenimler sunabilmektedir.

Televizyonda Hertz Nedir? Ne İşe Yarar?

TV özellikleri arasında bulunan hertz yapısı ekran yenilemez hızı anlamına gelmektedir. Hertz saniye başına düşen görüntü sayısını ifade eden bir birimdir. Hertz yüksek olursa görüntü izleme kaliteniz daha da artacaktır ve daha akıcı bir şekilde izlenim alacaksınızdır. Hareketli aksiyon filmlerde bulanıklık ve ya titreme sorunları hertz yükseldikçe azalmaktadır ve daha akıcı bir görüntü sunulmaktadır.

Televizyon Piksel Nedir?

Görüntü panellerine yaklaştığınız her gördüğünüz o renkli noktalara piksel diyebiliriz. Görüntü başına düşen nokta sayısına pixel denilmektedir. Ekran cm bağlı olarak FULL HD, Ultra HD, QHD TV seçmeniz görüntü kalitenizi artıracak ve sizlere netlik sunacaktır.

Televizyonda HDR Ne İşe Yarıyor?

Yeni televizyonlarla ve görüntü panelleri ile birçok özellikler ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bir diğeri ise HDR. Ne olduğuna kısaca değinecek olursak; daha fazla renk, kontrast ve parlaklıklar sağlayarak görüntü gerçekliğini artırmaya yönelik teknolojidir.

Hiç yorum yok: