Aracın Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

araba yakıt hesaplama

Aracınızın kilometrede ne kadar yaktığını merak mı ediyorsunuz, aracım az mı yakıyor çok mu? Aracımın ne kadar yaktığını nasıl hesaplarım diye soruyorsanız haberimizde detaylar...

Kilometrede Aracım Ne Kadar Yakıyor?

Aracınızın ne kadar yaktığını merak ediyorsanız bunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aracınız dizel olsun ya da benzinli olsun aracım ne kadar yakıyor diyorsanız bu yöntemle aracın kilometrede yaktığı yakıt miktarını veya kaç lira yaktığını kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Aracınız benzinli ya da tüplü (LPG) olsun aynı hesaplama ile aracınız kilometrede ne yakıyor, kolay bir şekilde hesaplanabilir. Öncelikle aracınızın deposunu fulleyin ve araç kilometre bilgisini sıfırlayın. Daha sonra 10 km, 50 km ya da 100 km gidin. Ve depoyu tekrar fulleyin. Burada:

Aracınız kilometrede kaç TL yakıyor? Bunu öğrenmek için aracınızı ikinci fullemenizde verdiğiniz parayı toplam gittiğiniz yola bölün. Çıkan sonuç kilometrede aracın yaktığı yakıttır.

Aracınızın kilometrede kaç TL yaktığını hesaplamak istiyorsanız da aynı yöntemle ikinci fullemenizde deponuzun aldığı yakıt miktarını gittiğiniz kilometreye bölün. Çıkan sonuç aracınızın kilometrede yaktığı yakıt miktarını verir.

Bazı araçlarda aracın göstergesinde 100 kilometrede ortalama yaktığı yakıt miktarı gösterilebilmektedir. Kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Doğru bir sonuç için bir kaç deneme sonrasında ortalamasını hesaplayabilirsiniz.

Hiç yorum yok: