Bir Arabadan Başka Araca Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

akü takviye

Aracınızın aküsü bitti ve başka bir araçtan takviye yapmak istiyorsunuz. Hangi akülerden takviye yapılabilir? Her araçtan takviye yapılabilir mi? Hangi araçlardan takviye yapılmaz, takviye kablosu nasıl olmalı, hangi sırayla bağlanmalı? İşte detaylar...

Araca Akü Takviyesi Nasıl Yapılır? Akü Kablosu Bağlama!

Aracın aküsü bitti ve siz de başka bir araçtan takviye kablosu yardımıyla takviye yapacaksınız. Takviye nasıl yapılır, kablolar nasıl bağlanır, hangi akülerden takviye yapılır?

Akü takviyesinde takviye yapacak ve yapılacak akülerin; 12V geriliminde, aynı kapasitede (Ah/Ampersaat) olması gerekiyor. Birisi düşük kapasite diğeri yüksek kapasitede ise takviye önerilmez.

Takviye edecek aracı bulduğunuzda araçları birbirine yanaştırabilirsiniz ama araçların birbirine değmemesine dikkat etmelisiniz. Takviye yaparken sıralamaya dikkat etmenizi öneririz. Öncelikle takviye yapılacak akünün + pozitif kutbuna kablonun bir ucu bağlanmalı ve diğer ucu da takviye yapacak akünün pozitif kutbuna bağlanmalıdır. Daha sonra boş akünün negatif kutbu takviye kablosu ile diğer aracın negatif kutbu ile birbirine bağlanır.

Eğer takviye yapacak akünün şarjı az ise bu araç çalıştırılmalı ve takviye sonuna kadar çalışır durdurulmalıdır. Bununla birlikte kablo bağlandıktan sonra takviye yapılan araç motoru çalıştırılmalıdır. Unutulmayan bir durum şudur ki takviye işleminden sonra boş akünün sadece gücü biraz artar. Tam dolması için şarja vermelisiniz.