Hangi Motor Hacimleri Daha Fazla Tercih Ediliyor?

araba motor hacmi

Araç almak isteyen kullanıcıların en merak ettiği sorulardan birisi de budur. Genel anlamda hem sıfır araçlarda hem de ikinci el araçlarda yoğun bir biçimde karşılaşılan konulardan birisi hangi motor hacimleri tercih edilmeli oluyor. Otomobil alırken yakıt tüketiminin ve aracın performansının belirlenmesinde ciddi bir öneme sahip olduğunu anlayabiliyoruz.

Öncelikle bu gibi durumlarda en çok dikkat çekilesi detay aracın cinsi ve standartları olmalıdır. Aracın sedan ya da hatchback olması, boyutlarının ve ağırlığının net olarak bilinmesi ve motor hacmi seçiminin buna göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Büyük bir araçta sunulan 1.2 motor size rampalarda, uzun yollarda ve yüklü iken büyük sorunlar çıkartabilir. Bu durum motorun zorlanacağından dolayı düşük hacimli motor daha az yakar algısını da yıkan faktörler arasında değerlendirilebilir.

Aracın yakışını etkileyen faktörler arasında genelde doğru motor ve doğru devir tercihi çok önemlidir. Bu yüzden yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye'de en çok tercih edilen motor hacmi 1.6 ve 1.4 motorlardır. Üstelik gelişen teknolojiyle beraber artık çok daha yüksek performanslar elde edilen bu motor gücü piyasanın genelini oluşturmaktadır. Yeni araç alan kullanıcıların yaklaşık olarak %90'ı 1.6 ve 1.4 motor hacmi tercihi ile seçim yaparken çok düşük bir kesim 2.0 ve üzeri tercihlerle karşımıza çıkıyor.

Bunun haricinde hangi motor hacmi daha avantajlıdır denildiğinde günümüz araba ağırlıkları hesaba katıldığında yine karşımıza 1.6 çıkmaktadır. Fakat motorların turbo ve çeşitli multi beslemeleri ile bu sonucu değiştirebileceğinin altını çizelim. Özellikle Corsa ya da Clio gibi küçük kasalı otomobillerde 1.3 ya da 1.4 motor hacmi genel anlamda piyasanın tercihi oluyor. Çünkü araca yetebilecek düzeyde bir motor gücünü sağlayabiliyor.

Hiç yorum yok: