Karlı Hava ve Buzlanmış Yollarda Araç Kullanımı !

karlı havada araba kullanmak

Araba kullanımını zorlaştıran ve kazalara davetiye çıkaran durumlardan biri de hiç şüphesiz karlı havalarda asfaltın veya yolun karla kaplandığı durumlarda araç kullanımıdır. Karın fazla yağdığı durumlarda yolun alt kısmının da buz tutması ile yolda kalmanız veya kaza yapmanız içten bile değildir. Bu durumun yaşanmaması için önlemler, tedbirler alınmalıdır.

Karlı havalarda direksiyon hâkimiyeti artık sizin elinizden de çıkmış bulunmaktadır. Özellikle sıfırın altındaki sıcaklık değerlerinde direksiyon hâkimiyeti güçleşmektedir. Böyle havalarda normal asfaltlarda kullanıldığı gibi araç kullanmak kazalara sebebiyet vermektedir.

Karlı ve buzlanış yollarda araç hâkimiyeti çabuk kaybedilebilmektedir. Daha iyi bir direksiyon hâkimiyeti için böyle havalarda düz yollarda frenleme denemeleri yapılarak sürüş için düzgün bir pozisyon seçilmelidir. Gideceğimiz yeri uzatsa da daha düz ve viraj olmayan bir yol seçimi önemlidir.

Bununla birlikte araçlarımızda kış lastiklerinin takılı olması bizi her zaman korumayabiliyor. Araçlarımızda zincir bulundurmak da bu yüzden önemli bir konudur.