Araba Motor Yağı Önemi ve Motor Yağı Seçimi

motor yağı

Araçlarda uzun kullanımlarda pek dikkat etmediğimiz ama önemli kontrollerden biri olan motor yağı bakımı ve zamanı gelince değişimi oldukça önemlidir. Araçlarda araç bakımıyla yapılan işlemlerden biri de motor yağı değişimidir. Motor yağı motoru aşınmalara karşı korumaya yardımcı olur. Peki motor yağı nasıl kontrol edilir, ne zaman değiştirilmelidir?

Motor yağı 10 bin kilometrede araç bakımlarıyla birlikte değiştirilmektedir. Bununla birlikte eğer araçta yağ göstergesiyle yağ durumu hakkında bilgi sahibi olamıyorsanız ara ara kaputu kaldırarak yağ seviyenizi kontrol etmeli, eksikse tamamlamalısınız.

Motorun korunması açısından motor yağı oldukça önemlidir. Özellikle LPG'li araçlarda daha fazla olan motorun yağ yakması ilerleyen safhalarda motorun ömrünü iyice düşürmektedir. Yağı eksik kalan motor yıpranmaya ve aşınmaya karşı direnç gösteremez. Motor yağı değiştirilirken araç üreticisinin belirttiği yağ cinsini kullanmak ve yine araç üreticisinin belirlediği periyotlarla bu değişimlerin yapılması gereklidir.

Aracın yağ eksiltmesi normal olabilir. Yağ eksilmesi motorun teknolojisiyle ilgilidir. Yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak amacıyla metaller (silindirler, pistonlar) birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Motorlarda ki bu özellik yağın yıpranmasına, dolayısıyla da eksilmesine yol açar. Bununla birlikte motorun aşınmış olması motorun zamanla yağ yakmasına sebep olur ve bu da yağın eksilmesini sağlar. Belirtilen kilometrede söylenen miktardan fazla yağ eksilten bir araç kaçak yoksa yağ yakıyordur.

Hiç yorum yok: