Otomatik Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

otomatik şanzıman arızası

Otomatik şanzıman sistemleri tam otomatik ve yarı otomatik (triptonik) olarak bilinir. Bunların arasındaki fark yarı otomatiklerde kavrama sistemi varken, debriyaj sisteminin yağ değil kuru sistemde çalıştığı sistemlerdir. Tam otomatik şanzımanlarda yağın basıncına göre çalışma sistemi bulunmaktadır. Otomatik şanzımanlarda manuel gibi şanzıman yağı oranlarına dikkat edilmelidir. Yağı eksik olan tam otomatik şanzımanlarda basınç düşük olmasından dolayı arızalar doğabilmektedir.

Otomatik şanzımanlarda manuel viteslere göre yağ oranları daha önce değiştirilmektedir. Şanzımandaki yağ ile birlikte filtre değiştirilmesine önem gösterilmelidir.

Otomatik şanzımanlı aracınızda kalkışta titreme yaşıyorsanız öncelikli olarak yağ filtrenizin temiz olup olmadığına bakmalısınız. Yağ filtresi değişmiş ve temiz olduğunu biliyorsanız. Aracınızı şanzımancıya götürerek bilgisayara bağlatmanız gerekmektedir. Bilgisayarda otomatik şanzıman sensörlerinin düzenli çalışıp, çalışmadığına ve beynine bakılır ve ona göre kontrolleri yapılır.

Otomatik vitesli arabanızda vuruntulu çalışma, titreme varsa kontrolleri yapılır yağına ve yağ oranın, filtrelerine bakılır, bilgisayara bağlanır. Hala sorun yaşanıyorsa, araba şanzımanın sökülme ihtiyacı olabilmektedir.

Otomatik vitesli araçlarda fiyatlar biraz pahalı olabilmektedir. Arıza olduğunda işçilik de pahalı olabilmektedir. Kolay kolay arıza yapan bir sisteme sahip değillerdir. Arıza yapılmamasını istiyorsanız otomatik şanzımanlı araçlarda;

  • Yağ bakımlarına
  • Yağ filtre değişimlerine
  • Arabayı kaldırırken agresif kalkışlara
  • Araba durmadan park vitesi geçişi yapmamaya
  • Yokuş alanlarda park yaparken ilk el freni kaldırıp arabada daha sonra park konumunda şanzımana yük bindirmemeye dikkat etmelisiniz.

Hiç yorum yok: