Trafik Kazasında Tutanak Tutmayı İhmal Etmeyin!

araba trafik kazası

Maddi hasarlı trafik kazalarında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince, kazaya karışan taraflar arasında anlaşmalı bir şekilde kaza tespit tutanağı hazırlanması ve bu tutanaklar ile birlikte sigorta şirketlerine, hasarlarının ödenmesi için başvuru yapılması gerekmektedir.

Kaza tespit tutanağı doldurulurken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Yazıların okunaklı ve ifadelerin doğru olması önemlidir.
  • Kaza tarihi ve saati 1 numaralı kutuya, kaza yeri ise 2 numaralı kutuya, görgü tanığı varsa 3. Kutuda o kişinin ifadesinin yer alması gerekmektedir. Kazaya karışan araçların sürücü, araç ve trafik sigortası bilgileri 4, 5 ve 6. Kutulara düzgün aynı zamanda okunaklı bir şekilde yazılması gerekmektedir.
  • Kaza yapılan yerin krokisinin özenli bir şekilde çizilmesi, trafiğin akış yönü, başlangıç ve bitiş noktaları belirtilmelidir. Ayrıca araçların harf kodları ve seyir istikametlerinin belirtilmesi önemlidir.
  • Araçlar kaza yerinden ayrılmadan farklı açılardan fotoğraflarının çekilmesi de tutanakla birlikte değerlendirilecek bir diğer unsurdur.
  • Son olarak sürücülerin ehliyet fotokopisi, ruhsat fotokopisi ve trafik sigorta poliçesi fotokopisi forma eklenmelidir.