Akü Soğukta Biter mi?

akü soğuktan biter mi Soğuk kış günlerinde hava sıcaklıklarının sıfırın altını iyice düştüğü durumlarda şüphesiz karşılaşılan manzaralardan birisi geç marş alan ya da çalışmayan araçlardır. Bilindiği gibi otomobilde elektrik kaynağı aküdür. Akü kimyasallardan ürettiği elektrik enerjisini aracın çalışmasından itibaren gerekli olan işlerde kullanır.
Soğukta veya don zamanlarda akü soğuktan biter mi veya akü donar mı? Akünün soğuktan boşalması ne demektir? Hava sıcaklıkları -10 derecenin de altına indiği zamanlarda akünüzle başınız derde girebilir. Özellikle değişim zamanı gelmiş, ya da tam şarj olmamış aküler soğuğun da etkisiyle şarjı tükenme noktasına gelir ve çevrilen kontakla birlikte aracın elektrik ihtiyacını karşılayamaz.
Bu durumla karşılaşmamak için kış gelmeden akü şarjınızı yaptırarak akü ölçümünü gerçekleştiriniz ve gerekiyorsa değiştiriniz. Aküler için 2-4 yıl arasında garanti verilmektedir. Bu süreden sonra araç kullanımına da bağlı olarak değişim gerekmektedir. Akünüz sağlam olduğunda bile hava sıcaklığı çok düştüğü zamanlarda günlük on-on beş dakikalık aracınızı çalıştırmanızı öneririz.

Hiç yorum yok: