Dizel Arabada Yakıt Tasarrufu Yapmak Daha Kolay!

dizel araba yakıt tasarrufu Şüphesiz ki dizel arabalar yakıt konusunda çok ekonomik araçlardır. Tabi bu motorun gücüne göre değişim gösterir ve kullanım şekli çok önemlidir. Peki, yakıt tasarrufu nasıl yapılır ve nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelik olarak yola çıkmadan lastik basınç değerlerinize dikkat etmelisiniz. Yol tutuşu ve yakıt tüketimi açısından önemlidir. Çok sık olmasa da ara sıra kontrol etmek gerekmektedir.
Lüzumsuz bir şekilde klima kullanımı yapmayınız. Motora ek olarak yük bindirdiği için yakıtı etkileyecektir.
Sıkça tartışılan konulardan biri de aracın kullanım esnasında boş viteste daha az yakıt tüketip tüketmediğidir. Fakat araç vitesteyken ayağımızı gaz pedalından çekmek yakıt tüketimini durdurur. Bu yüzden boşta kullanmamak en doğrusu.
Aracınızda gereksiz yük bulundurmayın. Neticede fazla ağırlık aracın motorunu zorlayacağından dolayı yakıt tüketimi az da olsa artacaktır.
Bekleme yaparken aracın boş viteste de olsa çalışıyor olması gereksizdir. Kullanılmadığı sürece motoru durdurmakta her zaman fayda vardır.
Bu önemli hususlara dikkat edilmesi durumunda, aracınıza hem ekonomik açıdan hem de uzun ömürlü olması açısından çok katkı sağlayacaktır.

Hiç yorum yok: