GameStop Nedir? Hisselerinde Neler Oluyor?

gamestop

Şimdiye kadar, muhtemelen “GameStop hissesi”, “r/wallstreetbets”, “short squeeze” ve diğer finansal jargonların etrafta dolaştığını görmüşsünüzdür. İşte neler olup bittiğinin kısa açıklaması: Wall Street hedge fonları, GameStop hisselerinin düşmesinden kar elde etmeyi umuyordu, ancak Reddit kullanıcıları, fiyatı artırarak planlarını bozdu. Sonrasında bir kripto para birimine geçerek Perşembe akşamı Dogecoin‘i beş katına çıkardılar.

GameStop nedir?

GameStop‘un hisseleri bu ay astronomik olarak arttı ve Çarşamba günü 347,51 dolardan günü kapattı. Pandemi başladığı sırada 4 doların altındaki rekor düşük seviyelerden çok uzak seyrediyor. Bloomberg’in üst düzey borsa yatırım fonu analisti Eric Balchunas’a göre salı günü, 20 milyar dolarlık hacimle “gezegende” en çok işlem gören hisse senediydi.

Video oyunları, konsollar ve aksesuarlar satan gerçek mekanda faaliyet gösteren perakendeci GameStop, COVID-19 krizinden çok etkilendi ve hisseleri son birkaç yıldır düşüyordu. Marketplace‘den Andy Uhler, tüketicilerin, oyunları konsollarına indirip hemen oynayabildikleri için (TV’nizde film kiralamak veya satın almak gibi), artık değişen bir video oyunu pazarıyla uğraştığını belirtti.

Hisselerde neler oluyor?

Ağustos ayında, çevrimiçi evcil hayvan maması şirketi Chewy’nin kurucusu Ryan Cohen, risk sermayesi şirketi RC Ventures’ın GameStop‘ta %9 hisseye sahip olduğunu açıkladı. Kasım ayında, şirketi GameStop’ı eleştiren ve “fiziksel donanımdan dijital akışa geçiş” ve “mobil cihazların patlaması” gibi sektör değişikliklerine “yeterince ayak uyduramadığı” iddialarını içeren bir mektup yayınladı.

Bitcoin‘in son dönemlerdeki durgunluğu ile birlikte şirketin hisse senedi fiyatı 2020’nin sonuna doğru yükseldi ve GameStop’un 11 Ocak’ta Cohen’in yönetim kuruluna katılacağını duyurmasının ardından hız kazandı. Bu, oyun şirketinin işleri tersine çevirebileceğinin bir işareti olarak görüldü. Pazartesi kapanış saatinde 19.01 $ ‘dan iki gün sonra 31.40 $’ a yükseldi.

Melvin Capital ve Citron dahil hedge fonları, GameStop hisselerini shortlamaya çalışıyordu ve Citron Yönetici Ortağı Andrew Left, GameStop’a “nostaljik, başarısız bir alışveriş merkezi tabanlı video perakendecisi” diyordu.

GameStop’un arkasındaki tehlike ne?

Açığa satışta, komisyonculardan belirli sayıda hisse ödünç alırsınız, ardından bunları borsaya mevcut değerleriyle satarsınız. Kramer Capital Research’ün baş yatırım sorumlusu Hilary Kramer’e göre, ne kadar talep olduğuna bağlı olarak faiz ödemeniz gerekiyor.

Hisse fiyatı düştüğünde, onları daha düşük fiyattan satın alabilir ve ödünç aldığınız komisyoncuya iade edebilirsiniz. Artık onları sattığınız tutar ile satın alırken ödediğiniz düşük fiyat arasındaki farkı elde ettiniz. Teorik olarak herkes mutludur.

Bu, tersten “Düşük al, yükseğe sat” atasözü gibidir.

Şimdi sorun şu: Ya hisse senedi asla düşmezse ve sadece yükselirse? Shortlayanlar, “short squeeze” olarak bilinen şekilde, hisse senedini daha da yükselmeden geri satın almak için çabalayacaklar. Bu toplu alım, fiyatın daha da yükselmesine neden olacaktır.

Kramer, “Bu tehlikeli bir oyun çünkü gerçekte sahip olmadığınız hisse senetlerini ödünç alıyorsunuz,” dedi.

GameStop’un durumunda olan buydu. Bunun oldukça zenginler tarafından shortlandığını gördükten sonra, 3,5 milyondan fazla üyesi olan ve “dejenere” olarak bilinen reddit’in kategorilerinden WallStreetBets‘teki traderlar birbirlerini uyardılar. Birçoğu, yatırımcıların belirli bir tarihe kadar belirli bir fiyattan hisse satın almalarına izin veren GameStop çağrı seçeneklerini satın aldı.

Zenginleri soyma ve sistemi değiştirme aracı olarak görülüyor

Kramer, bazı GameStop short pozisyonlarını kapatmak ve hisseleri iade etmek için hisse senedi satın aldığını, bazılarının ise değer gördükleri ve oyuna girmek istedikleri için hisse satın aldığını söyledi.

Bunun bir şirket olarak GameStop için ne anlama geldiğine gelince, Ritholtz Varlık Yönetimi kurumsal varlık yönetimi direktörü Ben Carlson, sermaye artırma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. (“Bu biraz çılgınca olurdu,” diye ekledi.) Ama bunun dışında, bu ticaret kaosunun şirket için pek değişmediğini, çünkü hisseler zaten halka açık bir şekilde ihraç edildiğini söyledi.

Bununla birlikte, Financial Advisor dergisi, SEC’in zorlu bir savaşla karşı karşıya kalacağını yazdı, çünkü başarılı uygulama davaları genellikle yatırımcıların başkalarını kandırarak bir hisse senedi alması veya satması için yanlış bilgi yaymasını içeriyor.

Şu anda işler pek net gözükmüyor. Vox muhabiri Emily Stewart, Marketplace’ten Kai Ryssdal’a verdiği bir röportajda, bunların CNBC haberler kanalına giden ve fikrini söyleyen bir hedge foncudan çok farklı olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

Stewart, “Bu perakende traderlardan bazılarını, gerçekten zengin birçok insanın uzun süredir oynadığı bir oyunu oynadıkları için suçlayamazsınız” dedi.

Ritholtz Varlık Yönetimi’nden Carlson, perakende traderlarının bu devasa, tanınmış hedge fonlarını alaşağı etmeye çalışan senaryosunun 20 yıldır bir şey olmadığını söyledi.

Carlson, “Artık insanlar böyle bir şeyi yapacak araçlara ve iletişim becerilerine sahipler” dedi. “Büyüleyici olduğunu düşünüyorum ve buradan nereye gittiğini bilmiyorum ama olduğu gerçeği oldukça akıllara durgunluk veriyor.”