Kotlin mi, Java mı? Hangisi Daha İyi?

yazılım

Kotlin ve Java, Android uygulamaları geliştirmek için kullanılabilecek iki farklı programlama dili olarak karşımıza çıkar.

Java, 20 yıldan uzun bir süredir geniş bir kullanım alanına sahip bir dil olarak kabul edilir. Güvenilir, istikrarlı bir dil olarak kabul edilir ve geniş bir geliştirici topluluğu ve mevcut. Kaynaklar ve kütüphaneleri mevcuttur ve topluluklardan dolayı yazılımı öğrenme ve kendinizi geliştirme işiniz daha hızlıdır. Java aynı zamanda Android Studio tarafından da desteklenen bir dil olarak kabul edilir, Android uygulama geliştirmek için resmi olarak kullanılan entegre geliştirme ortamıdır.

Kotlin ise 2011 yılında ilk kez yayınlanmış daha yeni bir dil olarak karşımıza çıkar. JetBrains tarafından geliştirilmiştir, IntelliJ IDEA Java IDE'sinin arkasındaki şirket. Kotlin, Java ile aynı platformda çalışabildiği gibi, Java kodunun direk olarak kullanılabildiği ve Java kodunun daha okunaklı ve anlaşılır hale getirilmesine olanak sağladığı için Java programcıları tarafından da kolayca öğrenilebilir. Ayrıca, daha güvenli ve performanslı kod yazma imkânı sunar. Son yıllarda popülerliği artmış ve Android uygulama geliştirmek için de kullanılmaya başlanmıştır.

Kotlin, Java ile aynı özellikleri ve fonksiyonları sunmasına rağmen, bazı ekstra özellikler de içermektedir. Örneğin, Kotlin null güvenli bir dil olduğu için, null değer atama hatası oluşmasını önler. Ayrıca, daha kısa ve daha okunaklı kod yazmanıza olanak tanır. Örneğin, Java'da yazılan "getter" ve "setter" metodları Kotlin'de sadece "property" olarak tanımlanabilir.

Kotlin, ayrıca Android uygulamaların performansını arttırmak için kullanılabilecek fonksiyonlar sunar. Örneğin, "Coroutines" adlı bir fonksiyon ile asenkron işlemler daha kolay yürütülebilir.

Son olarak, Kotlin, Google tarafından 2017 yılında resmi olarak Android uygulama geliştirmek için desteklenen bir dil olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle, Kotlin ile geliştirilen uygulamalar Google Play Store'da yayınlanabilecek ve cihazlar üzerinde çalışabilecektir.

Sonuç olarak, Kotlin ve Java, Android uygulama geliştirmek için kullanabileceğiniz iki farklı dil olarak karşımıza çıkmaktadır. Java, daha geniş bir kullanım alanına sahip olsa da Kotlin, Java ile aynı özellikleri sunmasına rağmen daha okunaklı ve güvenli bir dil olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, performansı arttırmak için kullanabileceğiniz fonksiyonlar sunar. Google tarafından resmi olarak desteklenmesi nedeniyle Kotlin ile geliştirilen uygulamalar Google Play Store'da yayınlanabilecektir. Hangi dil ile başlayacağınızı tabi ki siz seçmelisiniz ama Java kod dili ile başlamak sizlere problemlerinizi çözmek için kullanım yaygınlığı ve topluluğu sayesinde avantaj sağlamaktadır. Kotlin'de bulucağınız kaynak bir Java kadar elbette olmayacaktır. Java'dan başlayıp, bir nevi yeni Java versiyonuna zamanında geçip adapte olmak daha iyidir.