Sigarayı Bırakınca Gün Gün Neler Oluyor?

sigarayı bırakmak

Sigarayı bıraktıktan sonra, vücutta birçok olumlu değişiklik olur. Öncelikle, sigarayı bıraktıktan hemen sonra, içtiğiniz son sigaranın yaptığı zararlar tamamen ortadan kalkar. Bu, nefes almanızı daha kolay hale getirir ve vücuttaki karbonmonoksit seviyesi hızla düşer.

  • Birkaç saat içinde, tansiyonunuz ve kalp atış hızınız düşmeye başlar. Bu, kalp krizi ve inme riskinizi azaltır.
  • Bıraktıktan birkaç gün sonra, duyu organlarınızdaki hasar tamamen onarılır ve tat ve koku algınız iyileşir. Ayrıca, ciltteki sivilce ve lekeler azalır ve cilt daha parlak görünür.
  • Birkaç hafta sonra, solunum yollarınızdaki tahribat tamamen iyileşir ve hapşırma, öksürme ve nefes darlığı gibi şikayetler azalır veya tamamen ortadan kalkar. Ayrıca, kronik bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarının riski azalır.
  • Birkaç ay sonra, kalp krizi ve inme riskiniz yarı yarıya azalır ve beş yıl sonra, bu risk sigara içmeyenlerle aynı seviyeye düşer.

Sigarayı bırakmak, vücudunuzu ve sağlığınızı olumlu yönde etkileyen birçok olumlu değişikliğe yol açar. Sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz, bunu yapmanızı tüm şüphenizden arındırarak tavsiye ederim.