Windows XP: Bir Çağın İşletim Sistemi Lideri!

windows xp

Windows XP, Microsoft tarafından 2001 yılında piyasaya sürülen işletim sistemi. XP, Windows NT işletim sisteminin masaüstü versiyonudur ve Windows 98 ve Me sürümlerinin yerini aldı. Windows XP, kullanıcı dostu arayüzü, stabil çalışması ve uzun yıllar boyunca desteklenmesi ile öne çıktı.

Windows XP, gerçek zamanlı işlem desteği ve önceden yüklü olarak gelen Windows Media Player, Internet Explorer ve Windows Firewall gibi özellikleri ile dikkat çekti. Ayrıca, XP, desteklediği yüksek çözünürlüklü ekranlar ve renkli arayüzleri ile görsel olarak da oldukça ilgi çekiciydi.

Windows XP, özellikle profesyonel kullanıcılar ve işletmeler için oldukça popüler oldu. Bu kullanıcılar, XP'nin stabil çalışması ve uzun yıllar boyunca desteklenmesi nedeniyle sistemi tercih ettiler. XP, özellikle bilgisayar eğitim merkezleri ve okullar için de yaygın olarak kullanıldı.

Windows XP, 2014 yılına kadar resmi olarak desteklenmiştir. Ancak hala birçok kullanıcı tarafından kullanılmakta ve özellikle eski bilgisayarlarda hala popülerdir. Windows XP, işletim sistemlerinin "babası" olarak kabul edilebilir çünkü onun çıkışı ile işletim sistemlerinde büyük bir ilerleme kaydedildi ve özellikleri ve kullanım kolaylığı nedeni ile çok yaygın olarak kullanıldı.