SEO Çalışması Nedir?

SEO Çalışması, web sitelerin ve rakiplerin analizleri yapılarak arama motorları için uygun hale getirilmesi işlemleri ile organik trafiklerin yükseltilmesidir.
Bu çalışma çağın gerekleri ve dijital dengeye ayak uydurma çabalarının ilk adımıdır. Pazarlama ve ticarette gelişmekte olan sitelerde SEO çalışmaları ile rekabet ortamı daha da artmış ve site optimizasyonu bir gereklilik haline gelmiştir. Peki, rekabet ortamlı SEO Çalışmaları ne demek? Web siteniz için gerekli kodsal ve metinsel olarak arama motorlarına göre düzenlemelerin yapılması, sitelerin marka bilincinin oluşturulmasıdır.
Web siteleriniz ile bir adım daha arama motorlarında üst sıralarda çıkmanız her zaman sizin için önde olmak anlamını taşır. Özellikle e-ticaret anlamında satışlar yaptığınız sitelerinizde üst sayfalarda çıkmak, kâr oranlarında zaman ile artış olacağı anlamını gelmektedir. SEO ile ticaret ya da pazarlama yaptığınız sitelerinize destekçi yatırımlar yapmanız gerekir. Bu yatırım zaman ile etkisini göstererek organik trafiklerinizde artışlar sağlar. SEO yapılan sitelerin organik trafiklerinin artması ile birlikte satışları da artış gösterir. Yükselişlerin sergilenebilmesi için çalışmalarda kaliteli ve güvenli çalışma arkadaşları edinmek bu konuda oldukça önem taşır. Yanlış uygulanan SEO sonuçlarında etkisini fazla hissetmeniz muhtemelen fazla yüksek risk barındırır.
Arama motoru çalışması bu hususta yalnızca e-ticaret siteleri için uygulanmamaktadır. Marka bilinci oluşturmak, belirli kitleye ulaşmak, topluluklara ulaşarak bağ kurmak isteyen kişilerinde tercihi olmaktadır.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

İlk olarak öncelikli bir fizibilite çalışmaları yapılarak planlar ile oluşturulmalıdır. Sunulan ürünün ya da içeriğin gerekli görülen etkiyi bırakabilmesi, yararlı olması ve kabul görür konuma getirilmesi lazımdır.
SEO çalışmasının nasıl yapılacağı SEO üzerine çalışmakta olan kişilere göre değişe bilirlik gösterebilir. Her uzmanın kullandığı yöntemler farklar barındırabilir.
seo çalışması

SEO Çalışması Adımları

  • Ön çalışmalar yapılmalı ve SEO için ilk adım planları yapılmalıdır.
  • Uygulamalar yapılacak olan sitenin SEO analizleri yapılmalı ve ön çalışmalar ile pekiştirilmelidir.
  • Gerekli görülen kodsal düzenlemeler not edilmeli ve aşamalı şekilde düzenlemeleri hayata geçirilmelidir.
  • Anahtar kelime üzerinde rakip analizleri çıkarılmalı. Bu analizlerde rakiplerin sunduğu imkanlar, geri dönüş linkleri (backlink), kampanyaları, güvenceleri gibi birçok başlıklar sektöre göre araştırılmalı, not edilmeli ve daha fazlası sunulmalıdır.
  • Site içeriklerinin, ürünlerinin kontrolleri tamamlanmalı ve düzenlemeleri yapılmalıdır.
  • Eğer site editörleri bulunuyor ise, editörlere gerekli görülen eğitimler verilmelidir.
  • SEO çalışması adımlarını bu kısa maddeler ile açıklayabiliriz, bu satırlar ihtiyaçlara göre tabi ki değişiklikler gösterebilir. SEO çalışması yapmak bilgi birikimi gerektiren bir konudur. Süreklilik ve yenilikleri içerisinde barındırır. SEO çalışması yapmak için yeniliklere açık olmalı, sürekli arama motoru algoritmalarını, güncellemeleri takip etmelisiniz.

SEO Çalışmasının Önemi

SEO için yapılan bu çalışmaların önemi sayılamayacak kadar fazla yararlar barındırır. Getiri beklenen web siteleri için önemli bir faktördür. Bu çalışmaların sonucunda organik trafik artışı, ticaretinize kâr payı yükselişi, kitlenizin genişletilmesi, marka bilinirliğini artırırsınız.

SEO Çalışması Fiyatları

SEO Çalışması fiyatları, ücretleri anahtar kelimelere göre değişiklikler gösterebilmektedir. İlk olarak çalışması yapılacak kelimelerin rekabet zorluğu, çalışması yapılacak sitenin analizi çıkarılır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda fiyat belirlenmesi yapılmaktadır. Ücretlerin oluşturulması ile ilgili daha detaylı bilgilere SEO Paketleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

SEO yapılacak siteye ve anahtar kelimenin rekabet zorluğuna göre bu süre değişebilir. Genel itibari ile bakıldığında süreklilik sağlanması açısında sitelerin aylık SEO takipleri her zaman yapılmalıdır. Bu takiplerin yapılması ile verimlilik maksimuma çıkar ve istenilen konumlar daha rahat elde edinilerek, korunur. SEO çalışması ne kadar süreceğine dair net bilgiler analizler sonucunda çıkabilmektedir.